pirmdiena, 2009. gada 8. jūnijs

Kā uzturēt sevi formā?


Sports - neatņemama dzīves sastāvdaļa

1.Apmeklē sporta nodarbības!

Lai uzturētu sevi formā, būtu ieteicams apmeklēt kādu no sporta nodarbībām, vai trenažieru zāli.
Tas palīdz ieturēt stigru disciplīnu, un daudziem ļoti nepieciešamo komandas sajūtu. Labākais ieteikums, pirs uzsākt nodarboties ar sportu - izvērtēt kuras nodarbības Tev vislabāk pašam patīk, un sagādā prieku. Esmu pārliecināta, ka katram no mums ir nojausma par to, kas mums vislabāk patīk. Mūsdienās ir tik daudz un dažādu iespēju, kā sportot. Vai tās būtu vēderdejas, joga, aerobika vai modernās dejas. Galvenais ir mazliet veltīt laiku, lai ieskatītos sevī.
Lai treniņš būtu efektīvs, es sev piesaistīju treneri, kura man atbilstoši sastāda aptuveni 1x divos mēnešos jaunu noddarbību programmu, kas man ļauj sportot gudri un intensīvi.


2.Uzturies svaigā gaisā!

Katram no mums ir iespēja uzturēties svaigā gaisā. Brīvdienās vislabākā atpūta ir doties dabā, lai iztērētu un atkal saņemtu enerģiju. Baudi dabu pats, iesaisti arī savu ģimeni, draugus. Esot svaigā gaisā cilvēkam vienmēr rodas vēlme pavadīt laiku, aktīvi kustoties. Un atceries - nav nepiemērotu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs!






3.Sporto ikdienā!

Svarīgi ir apzināties kāda ir Tava ikdiena. Paņem lapiņu un saraksti kā Tu ikdienā pārvietojies. Kādu dienu es sapratu, ka mans ikdienas ceļš ir: Lifts-> sabiedriskais transports-> lifts-> biroja krēsls. Tieši šis bija iemesls manām svara problēmām.
Mums vienmēr ir izvēle doties uz darbu ar velosipēdu, iet kājām, skrituļot. Un atvairīt visus aizbildinājumus, kas mums tajā brīdī rodas, lai to nedarītu.


4.Kopsavilkums

  • Pārdomā, kurš no sporta veidiem Tev ir vispiemērotākais;
  • Sporto ar prieku;
  • Izvēlies atpūtu svaigā gaisā;
  • Iesaisti savus darugus, radus, paziņas;
  • Pārdomā savu ikdienas pārvietošanos;
  • Izvēlies sportiskas alternatīvas, lai pārvietotos.

Pareiza ēdiena izvēle

Ēdiena izvēle ir jāizvēlas ļoti rūpīgi. Iepērkoties veikalā, vajadzētu atcerēties, ka ir iepriekš jāsaprot, ka ikdienā cilvēka organismam ir jāuzņem visas ēdiena grupas. Vislabākā ir ēdiena piramīda, ko iesaka dietologi. Es parasti cenšos dienā ievērot visu piramīdu.
Kā arī jo dabīgāks ir produkts, jo veselīgāks tas ir. Piemēram, desas, cīsiņi, zivju pirkstiņi ir tādi produkti, kas ir pārstrādāti un ārkārtīgi neveselīgi.

Lūk ieteicamā ēdiena piramīda, pēc kuras vadīties, izvēloties savu ēdienkarti:






1. Mazkaloriju produkti.

Kā jau minēju, svarīgi ir ievērot visas piramīdas saturu dienas laikā, bet jāatceras, ka veikalos ir pieejami visažādākie mazkaloriju produkti. Sākot ar maizi, un beidzot ar pienu.
Tā kā man ļoti garšo saldumi, esmu atklājusi diētiskos saldumus, kuriem parasti lielveikalos ir veseli stendi. Tie ir saldumi diabētiķiem, kuros nav cukura. Bet arī šie saldumi ir jālieto mēreni.

2. Neēst pēc plkst. 18:00.

Šis nosacījums ir ļoti individuāls. Pastāv uzskats, ka ēst nevajadzētu ēst vismaz 3h pirms gulētiešanas.
Mana trenere man ieteica neēst pēc plkst. 18:00. Sākotnēji man bija ļoti grūti šo faktu pieņemt tieši mana dzīvesveida dēļ. Jo kā jau visi normāli cilvēki strādā līdz plkst. 17:00 vai pat vēlāk, tad 2x dienā ēst ārpus mājas ir pārāk dārgi.. Un atnākot mājās no lielā izsalkuma var apēst visu ledusskapi un mēbeles :)
Un tā nu man nācās salauzt savu ritmu, un apēst darbā ~16:00 jogurtiņu vai vismaz kāruma sieriņu, lai varētu 18:00 jau būt sporta nodarbībā. Pēc sporta es parasti iedzēru nomirinošu tēju, vai apēdu kādu ābolu vai apelsīnu.
Un šāds ritms nu jau man ir iegājies ļoti spēcīgi. Un esmu par to tikai priecīga.

3. Gaļa + Kartupeļi = liekais svars.

Kā jau minēju, ļoti būtiski savā ikdienas maltītē ir neizlaist nevienu no ēdiena grupām.
Vislabākās kombinācijas ir:
  • Gaļa+salātiņi
  • Graudu produkti+salātiņi
  • Maze+tomāts
utt..

Vislabākā gaļa ir vārīta gaļa, jo tajā nebūs taukvielu. Vai arī maize no rupja maluma miltiem. Bet kā zināms, ne vienmēr mums "pa rokai" ir vārīta vistas fileja :) Tādēļ ejot ēst ārpus mājas, kombināciju var saglabāt, bet ir pieļaujamas arī atkāpes attiecībā uz pagatavošanu.

4. Pieraksti ko ēd.

Iesākumā varbūt ir grūti aptvert to ko esam pa dienu apēduši. Tādēļ ieteicams ir sākotnēji visu pierakstīt, lai varētu izanalizēt kur ir tie "robi" ēdienkartē, un kuras grupas produktus mēs uzņemam vairāk nekā būtu nepieciešams.

5. Bagātini ēdienu ar smaržām un garšvielām.

Ir ārkārtīgi svarīgi savu ēdienu padarīt savam degunam un acīm pievilcīgu. Sāls un cukura vietā vislabāk ir izmanot gan garšvielas, kurās nav sāls, gan svaigās garšvielas un piedevas.
Kad ēdiens ir gatavs, to arī var izrotāt ar dārzeņiem vai garšvielām, kas arī radīs ne tikai prieka sajūtu, bet arī novērsīs domas par eļļu un cukuru, kas vidusmēra latvietim liekas nu ļooti garšīgas piedevas :)
Ēdienu var pagatavot ne tikai uzmetot visu uz pannas. Ir iespēja gaļu cept folījā, uz grilpannas, kā arī vārīt.








6. Dzer daudz šķidrumu.

Ļoti svarīgi cilvēkam ikdienā ir uzņemt šķidrumu. Tie būtu aptuveni 2l dienā. Bet tas nebūt nav tikai tīrs ūdens. Tās var būt arī tēja, kafija bez cukura. Un atkal, cilvēkam pašam ir jāsaprot kas tam ir vairāk pieņemams, vai dzert ūdeni vai savādāk uzņemt šķidrumu. No pieredzes varu teikt, ka jo vairāk tiek dzerts ūdens, jo vairāk to gribas dzert. Ķermenis pie tā pierod. Īpaši sporta nodarbībās ļoti svarīgi ir daudz dzert. Sulas ir ļoti kaitīgas jo tajās ir daudz cukurs. Gan svaigajās, gan paku sulās.

7. Atslodzes dienas.

Kā jau mums visiem, arī mūsu ķermenim ir vajadzīga brīvdiena. Vislabāk ir izvēlēties sev vispiemērotāko dienu nedēļā un sarīkot sev atslodzes dienu. Galvenais atslodzes dienā ir uzņemt šķidrumu, var paniekoties ar kādu vieglu augli. Bet galvenā doma ir savu ķermeni atpūtināt no barības pārstrādāšanas. Tādēļ ja ir iespējams psiholoģiski izturēt, tad labāk ir neēst neko. Var izmantot kefīru.

8. Stingrs ēšanas režīms.

Vislabākais būtu ēst 3x dienā. ķermenis ir jāradina pie stingra režīma, jo pretējā gadījumā viņš diktēs Jūs, līdz ēšana paliks par nekontrolējamu nodarbi.
Es parasti ēdu 3x dienā. Un tā mēs varam panākt to, ka netiek ēsts ēdienreižu starplaikos.



Turpinājums sekos...




2 komentāri:

  1. Interesanti, būs jāpiespiež sevi ar kaut ko no šī pamēģināt ;)

    AtbildētDzēst
  2. Tieši tā ;) Gan jau kādam kāds padoms noderēs ikdienā ...

    AtbildētDzēst